ورق گالوانیزه رنگی

ورق رنگی فولاد بهمن

ورق گالوانیزه رنگی چیست؟

ورق رنگی ، ورق گالوانیزه ای است که مرحله چربی زدایی و زدودن ناخالصی ها را گذرانده و برس کاری شده است. مرحله چربی زدایی به صورت سرد یا الکتریکی انجام می شود. ناخالصی ها به روش شستشوی گرم با مواد قلیایی از بین می روند. سپس ورق گالوانیزه با آب شستشو داده شده و در هوای گرم خشک می شود.

روش تولید

الف) چربی زدایی

در ابتدا کلاف گالوانیزه وارد خط تولید شده و به یکی از دو صورت زیر، چربی زدایی میشود:
۱- چربی گیری بصورت سرد یا الکتریکی: روش سرد به دلیل وقت گیر بودن و ضعف کیفیت، توجیه پذیر نیست. در روش الکتریکی، حجم سرمایه گذاری اولیه بسیار زیاد است و با توجه به مصرف الکترولیت ها ، مقرون به صرفه نیست .
۲- شستشوی گرم با مواد قلیایی به صورت غوطه وری و پاششی: این روش به دلیل کم هزینه بودن، سرمایه گذاری اولیه کم و… در صنایع فلزی بیشتر مورد توجه است. امروزه در صنایع قطعه سازی هم متداول می باشد.

ب) خشک کردن

پس از چربی زدایی، ورق گالوانیزه را با آب گرم شسته و با دمیدن هوای گرم خشک میکنند. سپس برای بالا بردن مقاومت آن در برابر خوردگی، افزایش چسبندگی، جلوگیری از پوسته شدن رنگ پس از فرایند فرم دهی، آن را کروماته میکنند.
کلاف را از کوره عبور داده تا رنگ پخته شود. سپس طی فرایندی سرد میشود. در این عملیات لایه ای از رنگ پرایمر بر سطح ورق ایجاد می شود که همان آستر است.
سپس رنگ نهایی روی سطح بالایی ورق،(Top Coat) که از جنس پلی-استر، اپکسی، پلی اورتان، پلی وینیل ایدین فلوئوراید ، آکریلیک و یا پلی آمید میباشد قرار میگیرد. در سطح زیرین (Back Coat) هم، رنگی از جنس اپکسی با قابلیت فرم-پذیری بالا پاشیده میشود. در نهایت عملیات پخت با عبور کلاف از کوره انجام می گردد. سپس کویل ها سرد می شوند. پوشش این رنگ از ۱۵ میکرون با بالا (بسته به نوع مصرف) میتواند متغیر باشد .
گاهی با استفاده از (Laminator) فیلم محافظی از جنس PET و PVC روی سطح بالایی ورق را میپوشانند.
در صورت استفاده از رنگهایی از جنس پلاستیسول با ضخامت بالا بر سطح رویی ورق، می توان با کمک فرایندی که بعد از کوره پخت رنگ نهایی انجام میشود ، بافتهای سطحی خاصی مانند
• چرمی شکل
• کتانی
• گرانیتی
را ایجاد کرد.
از سوی دیگر با استفاده از فرایند دیگری به نام (Stripable) لایه ای محافظ بر روی سطح ورق قرار میدهند. لایه مذکور قبل از مصرف جدا میشود . این لایه همان نایلون معمولا آبی رنگی است
در انتها ورق وارد آزمایشگاه کنترل کیفیت شده و پس از بررسی دقیق و تایید، بسته بندی میگردد.

ورق رنگی گالوانیزه چیست

رنگ الکترو استاتیک چیست؟

پوشش رنگی ورق گالوانیزه که در مورد آن توضیحاتی داده شد، رنگ کوره ای الکترواستاتیک میباشد. این پوشش برای اولین بار در دهه ی ۱۹۵۰به عنوان پوششی نوین وارد بازارشد. در اینجا نحوه پوشش آن را روی ورق گالوانیزه بطور خلاصه توضیح میدهیم :
رنگ کوره ای پودری الکترواستاتیک متشکل از ذرات ریز و خشک رزین است. این ذرات خشک دارای بار مثبت هستند. پودر رزین که حاوی رنگدانه های مورد نظر تولید کننده است، بر روی سطح ورق پاشیده میشود. همانطور که اشاره شد ذرات ریز رزین حاوی شارژ الکترواستاتیکی می باشند، زمانی که ذرات رزین به قطعه کار پاشش می شود ، به سطح فلز می چسبند.
علت آن است که قطعه کار به زمین وصل شده است (یعنی بار منفی دارد) در نتیجه ذرات را مثل آهن ربا به خود جذب می کند و رنگ به تمامی سطح ورق می چسبد. هدر رفتن رنگ در این حالت کمتر از ۱۰% است. ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره های صنعتی مخصوص پخته می شوند .
رزین ذوب شده، در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست، ضخیم و مقاوم می کند. نتیجه کار سطحی زیبا و براق با مقاومتی بسیار عالی در مقابل مواد شیمیایی، خراش و پوسته شدن است. رنگ کوره ای سه برابر مقاوم تر از رنگ های پایه حلال می باشد.
رنگ مایع پایه حلال، می تواند تحت تاثیر شرایط آب و هوایی مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتیجه کار، محصولی با کیفیت پایین تر خواهد بود. علاوه بر شرایط جوی، مهارت نقاش نیز تاثیر مستقیم در کیفیت اتمام کار خواهد داشت.
از آنجایی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می چسبد، بدست آوردن سطح یک دست و با کیفیت بالا در هر شرایط جوی ممکن می باشد. این روش علاوه بر مزایای ذکر شده با محیط زیست هم سازگار تر است.

مزایای رنگ الکترواستاتیک

رنگ الکترواستاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی بیش از قبل مقاوم کرده و آن را برای استفاده در میحط های بسیار خورنده، اسیدی و قلیایی و با رطوبت بالا مناسبتر میکند. همچنین برای بعضی مصارف، ظاهر زیبایی به آن میبخشد.
ابعاد و ضخامت
ورق های گالوانیزه رنگی در ضخامت های نازک، به صورت رول فرم در عرض های استاندارد ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متری تولید می شوند.
فرم های مصرفی
• ورق گالوانیزه رنگی با فرم سینوسی یا کرکره شیروانی
• ورق گالوانیزه رنگی با فرم ذوزنقه
• ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال پالرمو
• ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال ژنوا
• ورق گالوانیزه رنگی طرح شادولاین
• ورق گالوانیزه رنگی فرم تیزه
• ورق گالوانیزه رنگی فرم و برش شده به صورت آبرو شیروانی

 کاربردهای  ورق رنگی

 صنایع ساختمانی : سقف و بدنه انبارها و کارگاهها ، سقف کاذب ، نمای داخلی و خارجی ساختمانها
لوازم خانگی : بدنۀ خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی
صنایع فلزی : کابینت ، تجهیزات اداری ، پارتیشن ، بدنه کامپیوتر و
صنعت حمل ونقل : ساخت کانتینر ، سردخانه ها و کاروانهای ثابت و متحرک
وزن ماشین حسابی هر ورق گالوانیزه رنگی بر اساس فرمول وزنی ورق های آهن که در ادامه آمده قابل محاسبه خواهد بود و در آن چگالی آهن را 8 گرم بر متر مکعب در نظر می گیرند (در حالی که این عدد در واقعیت7874 گرم بر متر مکعب می باشد).
وزن هر برگ ورق گالوانیزه رنگی (بر حسب کیلوگرم) = طول ورق (با واحد متر)* عرض ورق (با واحد متر)* ضخامت ورق (با واحد میلیمتر)* 8 (کیلوگرم بر مترمکعب/1000)
فرمول محاسبه قیمت هر برگ ورق گالوانیزه رنگی به طریق زیر می باشد.
قیمت هر برگ ورق گالوانیزه رنگی (بر حسب ریال) = قیمت هر کیلوگرم ورق گالوانیزه (بر حسب ریال/کیلوگرم) * وزن هر برگ ورق گالوانیزه رنگی (بر حسب کیلوگرم)
برای محاسبه قیمت هر مترمربع ورق گالوانیزه رنگی از فرمول زیر استفاده می گردد.
قیمت یک مترمربع ورق گالوانیزه رنگی (بر حسب ریال / مترمربع) = قیمت یک برگ ورق گالوانیزه رنگی (بر حسب ریال) / مساحت ورق گالوانیزه رنگی(بر حسب متر مربع)
شرکت فولادسل تامین کننده ورق گالوانیزه رنگی از در محل کارخانه، انبار تهران و بنادر می باشد. لطفا جهت ثبت سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان فولادسل تماس بگیرید.

عبارات قابل جستجو:

ورق رنگی چیست ، ورق رنگی گالوانیزه ، ورق رنگی فولاد مبارکه ، ورق رنگی گالوانیزه ، قیمت ورق گالوانیزه رنگی ، ورق گالوانیزه رنگی ، قیمت ورق گالوانیزه رنگی شیروانی ، قیمت ورق گالوانیزه کرکره ای ، قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه

برچسب ها : , ,
تعداد بازدید : 418

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0