بنر دعوت به نمایشگاه متافو

ورق گالوانیزه رنگی چیست و چه انواعی دارد؟

ورق گالوانیزه رنگی چیست و چه انواعی دارد؟

عناوین اصلی صفحه

روش‌های گوناگونی برای مقاوم‌سازی ورق‌های فولادی در مقابل عوامل خورنده وجود دارد؛ هرکدام از این روش‌ها باعث به‌وجودآمدن محصولی با ویژگی‌های خاص می‌شود و ورق گالوانیزه رنگی یکی از این محصولات است؛ این محصول علاوه بر اینکه با عنصر روی پوشش‌دهی شده است، توسط رنگ‌های الکترواستاتیک نیز مجدداً مقاوم‌سازی شده و در نهایت، گزینه‌ای بسیار مستحکم در برابر اسیدها، رطوبت، آب و عوامل خورنده موجود در هوا به‌حساب می‌آید. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا پرسش “ورق گالوانیزه رنگی چیست” را به شکل دقیق و کاربردی بررسی کنیم و مسائل مربوط به این محصول را از نظر بگذرانیم.

ورق گالوانیزه رنگی چیست؟

برای آنکه بتوانیم درک بهتری از ورق گالوانیزه رنگی به دست آوریم، ابتدا باید ورق فولادی گالوانیزه را به شما معرفی کنیم؛ این محصول نوعی ورق فولادی است که پس از خارج‌شدن از نورد، با استفاده از عنصر فلزی روی پوشش‌دهی شده است. همان‌طور که به‌خوبی می‌دانید، آهن و آلیاژهای فولادی مقاومت چندانی در برابر اکسید آهن ندارند و این مسئله موجب می‌شود که پس از گذر یک بازهٔ زمانی کوتاه، به‌سرعت فرسوده شوند. نکته اینجاست که عنصر روی بر خلاف آلیاژهای آهنی، مقاومت مطلوبی در برابر عوامل خورندهٔ آهن دارد و همین مسئله منجر می‌شود که از این عنصر در پوشش‌دهی انواع ورق فولادی استفاده کنند.

ورق گالوانیزه رنگی، در واقع نوعی ورق فولادی گالوانیزه‌شده است که پس از طی‌کردن مراحلی مانند چربی‌زدایی و خشک‌کردن، وارد فرایند دیگری می‌شود که در طی آن، نوعی رنگ کوره یا رنگ الکترواستاتیک بر روی ورق پاشیده می‌شود. توجه داشته باشید که در گذشته معمولاً ورق‌های فولادی با رنگ اصلی خود و یا یک تنوع محدود محصولی به بازار عرضه می‌شدند اما این روزها کارخانه‌های تولیدکننده ورق رنگی قادر هستند که این محصولات را در چندین رنگ و مدل تولید و عرضه کنند. ورق فولادی گالوانیزه پس از آنکه با رنگ‌های کوره رنگ‌آمیزی شد، از خط تولید نهایی خارج می‌شود.

چرا ورق‌های گالوانیزه رنگ‌آمیزی می‌شوند؟

دو دلیل کلی برای رنگ‌آمیزی ورق‌های گالوانیزه وجود دارد؛ به بیان دیگر، دو به سبب دو علت کلی، متخصصان به ساخت ورق‌های رنگی می‌پردازند. اولین دلیل برای تولید چنین محصولاتی، ساخت یکسری محصول فولادی است که در کنار داشتن انواع ویژگی‌های ورق فولادی، زیبایی مختص به خود را هم دارند و برای استفاده در پروژه‌های تزئینی گزینه‌ای مناسب به‌حساب می‌آیند. زمانی اهمیت این مسئله را درک خواهیم کرد که به این نکته بیندیشیم که در گذشته، اکثر ورق‌های فولادی صرفاً با رنگ اصلی به بازار عرضه می‌شدند و جلوهٔ چندانی نداشتند.

عامل دیگری که تأثیر زیادی در تولید ورق‌های گالوانیزه رنگی دارد، یک مسئلهٔ تخصصی است؛ همان‌طور که در بخش قبلی بیان کردیم، ورق‌های گالوانیزه به مدد عنصر روی، مقاومت مطلوبی در برابر عوامل مخرب محیطی دارند و همین مسئله موجب مزیت آن‌ها می‌شود. جالب است بدانید که رنگ‌آمیزی این ورق‌ها با رنگ‌های الکترواستاتیک، مقاومتی دوچندان به این محصولات در برابر آسیب‌های محیطی می‌دهد. در نتیجه، ورق‌های گالوانیزه رنگی به گزینه‌ای مطلوب برای استفاده در موقعیت‌های نامساعد و ناپایدار به‌حساب می‌آیند.

فرایند تولید ورق گالوانیزه رنگی چیست؟

پروسهٔ کلی تولید ورق فولادی گالوانیزه شامل دو بخش اصلی یعنی بخش آماده‌سازی و بخش رنگ‌آمیزی می‌شود. خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که مراحل آماده‌سازی پیش از انجام عملیات در خط تولید ورق رنگی گالوانیزه بسیار مهم است؛ نکته اینجاست که چسبیدن رنگ‌ها بر روی این ورق، ارتباط مستقیمی با سطح یکدست این ورق و تمیزی آن دارد، به سبب همین مسئله، تکنسین‌های تولید بسیار تلاش می‌کنند که در مرحلهٔ آماده‌سازی، سطح ورق را به شکل کامل عاری از هرگونه آلودگی کنند.

مراحل تولید این ورق به شرح زیر است:

_ مرحلهٔ آماده‌سازی:

همان‌طور که در بخش قبلی نیز بیان کردیم، این مرحله از جهات گوناگونی حائز اهمیت است و بر روی کل فرایند تولید ورق رنگی گالوانیزه تأثیرگذار است. در این بخش، ابتدا مواد اولیه (ورق‌های گالوانیزه بدون رنگ) وارد خط می‌شوند و توسط ابزارهای خاصی به‌خوبی پولیش می‌شوند؛ پولیش‌کاری باعث می‌شود که هرگونه روغن باقی‌مانده از نورد سرد و سایر چربی‌های موجود بر روی ورق از بین بروند و سطح ورق تمیز و براق بشود.

بعد از پولیش‌کاری، ورق‌های گالوانیزه از زیر تعدادی غلتک با فشار بالا عبور می‌‌کنند تا سطح کلی ورق به شکل کامل یکدست شود. این مسئله به متخصصان کمک می‌کند تا در مرحلهٔ بعدی، به‌سادگی فرایند رنگ‌آمیزی را دنبال کنند و در نهایت، یک ورق یکدست و یکنواخت را از خط تولید خارج کنند. توجه داشته باشید که پس از این غلتک‌ها، سطح ورق گالوانیزه به‌خوبی شستشو می‌شود و بعد از آن، برای آنکه رطوبت روی ورق به‌طورکلی از بین برود، این محصول را مقداری گرم می‌کنند.

_ مرحلهٔ رنگ‌آمیزی:

پس از آنکه همهٔ فرایندهای آماده‌سازی انجام شد، ورق گالوانیزه وارد بخش اصلی یعنی فرایند رنگ‌آمیزی می‌شود. در این بخش، ابتدا مواد شیمیایی خاصی بر روی سطح ورق پاشیده می‌شوند؛ این مواد باعث می‌شوند که چسبندگی سطح ورق افزایش پیدا کند و رنگ پایه به نحو احسن بر روی ورق قرار بگیرد. پس از پاشیدن مواد شیمیایی چسبنده، رنگ پایه بر روی آن پاشیده می‌شود. در ادامهٔ فرایند تولید این محصول، متخصصان ورق را در محیطی قرار می‌دهند تا رنگ پایه کاملاً خشک شود؛ بعدازاین، پروسهٔ رنگ‌آمیزی ورق با رنگ اصلی را آغاز می‌کنند.

رنگ‌آمیزی نهایی ورق گالوانیزه توسط رنگ‌های پلیمری انجام می‌شود که در مقابل عوامل خورنده محیطی کاملاً مقاوم هستند؛ توجه داشته باشید که این رنگ‌ها معمولاً در انواع گوناگونی (بیش از 15 نوع) در بازار موجود هستند. جالب اینجاست که در زمان خرید ورق رنگی گالوانیزه نیز این تنوع رنگ مشاهده‌شدنی است.

انواع ورق گالوانیزه رنگی چیست؟

در بخش قبلی بیان کردیم که ورق رنگی از جهت رنگ‌آمیزی، تنوع محصولی بسیار زیادی دارد؛ در این بخش قصد داریم به این مسئله اشاره کنیم که ورق‌های رنگی علاوه بر تنوع در رنگ، بر اساس مؤلفه‌های دیگری هم به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، این ورق‌ها از جهت ضخامت به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند، هرچند که ضخامت در ورق رنگی گالوانیزه چندان متنوع نیست و معمولاً کمتر از 1 میلی‌متر است.

علاوه بر ضخامت، ورق رنگی از جهت طرح کلی نیز به پنج مدل اصلی تقسیم می‌شود؛ در ادامه تلاش می‌کنیم تا در کنار معرفی انواع ورق رنگی گالوانیزه، کاربردهای این مدل‌ها را هم بیان کنیم تا در زمان دریافت قیمت ورق گالوانیزه رنگی و خرید آن‌ها، دیدگاه بهتری به موارد استفاده از این محصولات داشته باشید:

ورق رنگی شادولاین

ورق‌های طرح شادولاین باتوجه‌به اینکه وزن کمی دارند و در ابعاد و ضخامت‌های متنوعی هم قابل‌تولید هستند، گزینه‌ای مناسب در پوشش‌دهی سقف سوله‌های بزرگ به‌حساب می‌آیند. ورق‌های رنگی شادولاین معمولاً عرضی در حدود 125 یا 100 سانتی‌متر دارند و در برابر عوامل آسیب‌زا بسیار مقاوم‌اند.

ورق رنگی کرکره‌ای

ورق‌های کرکره‌ای به دلیل اینکه یک طرح موج‌دار یا سینوسی بر روی بدنهٔ خود دارند با این نام شناخته می‌شوند و به دو مدل کلی، کرکرهٔ درشت و ریز تقسیم می‌شوند. این طرح شباهت‌های زیادی به مدل قبلی دارد و در همان عرض 100 تا 125 سانتی‌متر تولید می‌شود. به سبب اینکه وزن ورق‌های کرکره‌ای کم است، تا حدودی ویژگی ضد زلزله هم دارند و علاوه بر این، در برابر بازهٔ وسیعی از آسیب‌های فیزیکی مقاوم هستند.

ورق رنگی سفال پالرمو

اگر به مناطق شمالی کشور سری زده باشید، مطمئناً ویلاهای سقف شیروانی را از نزدیک دیده‌اید؛ سقف بسیاری از این ویلاها با استفاده از این مدل از ورق رنگی تولید می‌شود، چرا که این محصول سبکی مخصوص به خود را دارد و به‌سادگی نیز قابل نصب است. جالب است بدانید که قیمت ورق رنگی گالوانیزه طرح سفال پالرمو کمتر از سایر مدل‌های این محصول است و همین مسئله نیز عامل دیگری برای استفاده از این محصول می‌شود.

ورق رنگی ذوزنقه‌ای

این مدل از ورق رنگی در عرض 100 تا 125 سانتی‌متر و ضخامت کمتر از 1 میلی‌متر تولید می‌شود. گفتنی است که در بدنهٔ این ورق‌ها خمکاری‌های مربع و مستطیل‌شکلی وجود دارد که باعث افزایش مقاومت این محصول در برابر آسیب‌های فیزیکی می‌شود. گفتنی است که از این محصول در موقعیت‌هایی که ریسک آسیب فیزیکی بالاست، استفاده می‌شود.

ورق رنگی ژنوا

ورق‌های رنگی طرح ژنوا عرضی شبیه به سایر مدل‌ها دارند و با ضخامت استاندارد 0.50 میلی‌متر تولید می‌شود. گفتنی است که این ورق در مقابل انواع آسیب‌های معمولی آهن‌آلات مانند رطوبت، آب و اکسیژن مقاومت مطلوبی دارد و همین مسئله باعث می‌شود که از آن در پوشش‌دهی سقف آلاچیق‌ها، دیوارها و سقف ویلاها به کار می‌رود.

سخن پایانی

در بخش آغازین این مقاله تلاش کردیم تا ورق رنگی گالوانیزه را به شکل مختصر معرفی کنیم و پس از آن، علت تولید این محصول از ورق‌های گالوانیزه را بیان کنیم. پس از آن، به سراغ معرفی خط تولید ورق گالوانیزه رفتیم و در پایان نیز، انواع این محصول را برشمردیم؛ مدل‌هایی مانند ژنوا، کرکره‌ای و ذوزنقه‌ای جزو انواع این محصول به‌حساب می‌آید.

در بخش پایانی این مقاله بهتر است که شما را با یکی از معتبرترین فروشندگان ورق گالوانیزه رنگی آشنا کنیم. شرکت فولادسل مجموعه‌ای پویا و پرتوان است که انواع ورق رنگی را در رنگ‌ها، ضخامت‌ها و عرض‌های گوناگونی عرضه می‌کند. برای مشاهدهٔ محصولات این فروشگاه، روی لینک “قیمت ورق رنگی” کلیک کنید.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی