لیست قیمت ورق گالوانیزه امروز | خرید و فروش آنلاین ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه، بصورت صنعتی و ساختمانی با برند ایرانی و خارجی در سایت فولادسل روزانه در دسترس قرار می گیرد. ضمن آنکه امکان خرید و فروش آنلاین عمده و جزئی را برای مشتریان گرامی فراهم می سازد. لیست قیمت ورق گالوانیزه ایرانی از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، سمنان، شهرکرد، تاراز، کاشان و هفت الماس به روز می شود. موجودی ورق های گالوانیزه خارجی از کشور چین و قزاق تامین می گردد.

ورق گالوانیزه در واقع ورق فولادی نورد سرد شده است که با لایه ای از عنصر روی (زینک Zn) جهت محافظت از فلز پایه (فولاد) در برابر زنگ زدگی پوشانده می شوند. این فرآیند از طریق غوطه وری در حمام گالوانیزه گرم صورت می پذیرد. در اینصورت حتی اگر ورق دچار خط و خش یا کندگی شود زنگ نمی زند، بلکه لایه ای از اکسید روی تشکیل شده، حفاظت کاتدی رخ می دهد. با این توضیحات کاربرد ورق گالوانیزه در مکانهایی که خوردگی و زنگ زدن اتفاق می افتد توجیه پذیر می شود.

ورق گالوانیزه فولادسل در ضخامت و عرض‌های متفاوت بصورت رول، فابریک و برش خورده قابل عرضه در محل کارخانه، بنگاه تهران و بنادر می باشد. فولادسل افزون بر ورق گالوانیزه خام، انواع خدمات برش، فرمینگ، نواربری و پانچ را نیز جهت رفاه حال مشتریان عزیز می پذیرد.

شایان ذکر است لیست قیمت خرید ورق گالوانیزه با تایید و هماهنگی کارشناس فروش ، معتبر می باشد. قیمت هر مترمربع ورق گالوانیزه بر اساس فرمول وزنی ورق های آهن قابل محاسبه خواهد بود. لذا آخرین قیمتهای ورق گالوانیزه را از کارشناسان فولادسل بخواهید.

سوالات متداول:

قیمت سایت ورق گالوانیزه درب کارخانه و انبار تهران به روز است و اعتبار آن چقدر است؟

قیمت های کارخانه و انبار تهران در لیست قیمت فولادسل بروز رسانی می شود.

فروش ورقهای گالوانیزه نقدی یا مدتی است؟

با تایید واحد مالی فولادسل امکان خرید و فروش ورق گالوانیزه بصورت نقدی و مدتی وجود دارد.

مراحل فروش ورق های گالوانیزه بصورت رول یا شیت چگونه است؟

فروش اشکال مختلف ورق گالوانیزه (رول،شیت) مطابق سفارش مشتری بصورت تلفنی ثبت و پیگیری می شود.

حداقل تناژ فروش ورق گالوانیزه رسمی همراه با ارزش افزوده ارائه می شود؟

محدودیتی برای مقدار خرید و فروش ورق گالوانیزه وجود ندارد.

لینک جدول وزنی ورق گالوانیزه با محاسبه آسان

دانش نامه

آخرین بروز رسانی لیست قیمت ورق گالوانیزه امروز | خرید و فروش آنلاین ورق گالوانیزه یکشنبه 9 فوریه 2020 دانلود کاتالوگ


قیمت ورق گالوانیزه
 • کد
 • نام
 • ضخامت(mm)
 • عرض (mm)
 • کارخانه
 • تحویل
 • قیمت
 • توضیحات بیشتر

دانشنامه

ورق گالوانیزه (Galvanized) چیست؟

ورق گالوانیزه نوعی از ورق  سرد (روغنی) فولادی است که با لایه ای چسبنده و مقاوم به اصطکاک از عنصر روی پوشانده شده است. نقش عنصر روی در این میان حفاظت کاتدی از آهن در برابر خوردگی می باشد. پوشش زینک 80 تا 100 درصد سطح را می پوشاند. سختی این لایه 250 برابر فولاد است. لذا حتی اگر پوشش دچار خط و خش یا کندگی شود، عنصر روی خورده شده و فلز مادر در امان می ماند. در گالوانیزه، پل الکتروشیمیایی بین آهن و روی تشکیل می‌شود که در آن روی نقش آند را ایفا می کند و آهن کاتد. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی با پتانسیل احیائی کمتر از آهن است.

جرم پوشش روی می تواند بین 100 تا 350 گرم بر مترمربع باشد. میزان مقاومت این پوشش متناسب با ضخامت آن است، که به موارد زیر بستگی دارد.

 • ترکیب شیمیایی فولاد
 • شرایط سطحی
 • کار سردی که روی فولاد پیش از گالوانیزه انجام شده است
 • مدت زمان غوطه وری در حمام
 • نرخ خارج کردن از حمام
 • متالورژی پروسه گالوانیزه
 • نرخ سرد کردن فولاد

بطور مثال میزان 0.04% سیلسیوم و یا 0.05% فسفر موجود در فولاد موجب ضخیم شدن پوشش روی می شود. در حالی که عناصر کربن، گوگرد و منگنز تاثیر کمتری بر ضخامت دارند.

پوشش گالوانیزه که حاوی آلیاژهای روی و آهن است به جای آنکه ظاهری درخشان داشته باشد، خاکستری تیره و مات است. مقاومت به خوردگی این پوشش خاکستری تیره و مات با مقاومت به خوردگی پوشش گالوانیزه با ظاهر درخشان برابر است.

گالوانیزه یک فرآیند نفوذی است، بنابراین بالا بودن دما، یا طولانی شدن مدت زمان غوطه وری باعث می شود ضخامت پوشش بیشتر شود. در مراحل اول واکنش بسرعت انجام می شود و در ادامه، با رشد لایه های آلیاژی سرعت واکنش کم می شود.

در گالوانیزه کردن فولاد هایی که بیش از ۰٫۰۴ درصد سیلیکون دارند، فرایند گالوانیزه به صورت واضحی سریعتر انجام می گردد. که علت افزایش خاصیت نفوذپذیری در آهن توسط این ترکیب میباشد. مقدار ضخامت خارجی ترین لایه روی به شدت به نرخ خارج کردن نمونه از حمام گالوانیزه وابسته است. اگر نمونه از حمام سریع خارج شود باعث می شود که پوشش روی ضخیم تر گردد. مطابق استاندارد اندازه گیری ضخامت پوشش، لازم است که چند نقطه از نمونه اندازه گیری شود. میانگین این اندازه ها بعنوان ضخامت نهایی پوشش اعلام می گردد.

رول ورق گالوانیزه

تاریخچه استفاده از گالوانیزه به سال ۱۷۲۴ باز میگردد. یک دانشمند فرانسوی به نام Melouin در فرانسه روش پوشش روی مذاب بر آهن را توصیف نمود. در سال ۱۸۳۶ دیگر شیمی دان فرانسوی Sorel  این موضوع را ادامه داد . وی برای پوشش دادن آهن توسط روی ابتدا آنرا نه بار در اسید سولفوریک تمیز کرد. سپس توسط فلاکس کلرید آمونیم آنرا آغشته و در مخزن روی مذاب قرار داد. بدین ترتیب اولین قطعه فولادی گالوانیزه شکل گرفت.

در حال حاضر این فرایند به دو صورت گالوانیزه تر و خشک انجام می شود .

در گالوانیزه تر، مخلوط کلرید آمونیاک روی در سطح مذاب پاشیده می شود. قطعات پس از انجام مراحل آماده سازی مستقیماً و همزمان با آغشته شدن به فلاکس وارد مذاب می شود. در گالوانیزه خشک ، قطعات پس از انجام مراحل آماده سازی در محلول کلرید آمونیاکی روی قرار می گیرد. نمونه ها پس از آغشته شدن در خشک کن و در ادامه درون مذاب قرار می گیرند .

از دیگر روشهای گالوانیزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبکاری روی به روش الکترو شیمیائی Zinc plating
 •  پاشش مکانیکی روی به روش گرمایش پودر روی Sheradising
 • پاشش گرمائی روی به روش پاشش گرد روی از طریق گرمای سوختن Zinc spray
 • پوشش با رنگ های غنی از روی  Zinc rich paint

ایجاد گالوانیزه به روش غوطه وری گرم, hot dip galvanizing (HDG)  بر روش الکتروپلیت (zinc electroplating (ZEP))  و گالوانیزه پیوسته ( galvanizing-continuous(GC) ارجحیت دارد ، زیرا:

 1. پوشش گالوانیزه گرم ضخامت بیشتر و در نتیجه طول عمر بالغ بر ۵۰ سال بدون زنگ زدن دارد .
 2. پوشش گالوانیزه گرم سخت تر و ۵ برابر مقاومت سایشی بیشتری نسبت به روش های دیگردارد .

بنابراین روش غوطه وری در حوضچه مذاب، بهترین و مرقوم به صرفه ترین فرآیند برای تولید این محصول است. ضخامت پوشش ورقهای گالوانیزه چینی بطور متوسط 80-120، ژاپنی و کره ای تا 180 و ایرانی 120 میکرومتر می باشد. برای مشخص کردن میزان پوشش روی در دو سطح ورق از اصطلاح کوتینگ  (Coating)استفاده می شود که واحد آن گرم بر مترمربع می باشد.

ترتیب انجام فرایند گالوانیزاسیون به روش غوطه وری در مذاب:

چربی گیری (Degreasing)

 • حمام گرم از سود ( حدود ۹۰ درجه سانتیگراد ) و یا ترکیبات خاص چربی گیر معمولاً در اولین ایستگاه فرایند گالوانیزه برای پاک کردن سطوح قطعات از رنگ، روغن، گریس و هر گونه ترکیبات آلی دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.
 • ترکیبات دیگری که سطح را آلوده می کند و در این مرحله زدوده نمی شود را در مرحله بعدی ( اسید شوئی ) می زدایند .
 • کلیه سطوح قطعه از لحاظ زدوده شدن رنگ باید بطور دقیق کنترل شوند، بعضی از انواع رنگ ها ممکن است به راحتی زدوده نشده و نیازمند انجام عملیات مکانیکی ویژه مانند سند بلاست کردن باشند .
 • قطعاتی که قرار است گالوانیزه شوند درحین فرایند آویزان نگهداشته می شوند .

بار گذاری  (Loading)

به این منظور قطعات آماده سازی شده را غوطه ور می کنند. شایان ذکر است هر گونه آلودگی مانند علائم با رنگ ، گریس ، روغن و … باید قبل از شروع مراحل آماده سازی از سطح قطعات زدوده شود .  نحوه قرارگیری و منافذ داخلی قطعات باید به نحوی باشد که محلول های شستشو و مذاب روی، قادر باشد در تمام نواحی قطعه جریان یابد. اجزاء سازه ها در هنگام طراحی باید به نحوی پیش بینی گردد که ناحیه ای بن بست نباشد تا هوا ، محلول های شستشو (چربی گیر، اسید و فلاکس) و در نهایت مذاب در آن گیر نیفتند . بدین منظور لازم است  در ابتدا و حین فرایند طراحی و ساخت سازه ها با گالوانیزه کننده هماهنگی نمائید.

اسید شویی (Acid pickling)

قطعات در این مرحله به منظور برداشتن زنگ ، پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند. سطح فولاد می بایست بطور کامل از این آلودگی ها زدوده گردد تا مذاب روی قادر گردد با فولاد بطور کامل واکنش دهد . زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوانیم به راحتی با روش اسید شوئی برداریم. به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شوئی استفاده کرد .

 فلاکسینگ (Pre-fluxing)

 • پس از اینکه قطعات اسیدشوئی شدند در وان آب آبشوئی گردیده و در پایان مراحل آماده سازی در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی قرار گرفته و به آن آغشته می شوند .
 • محلول کلرید آمونیاکی سطح فولاد را برای انجام واکنش با مذاب روی آماده می نماید .

گالوانیزه گرم (Hot dip galvanizing)

مذاب روی با سطح فولادی که در مراحل قبلی کاملاً تمیز شده است ، واکنش داده و لایه ای از آلیاژ روی – آهن را که پیوند بسیار قوی با سطح فولاد برقرار کرده تشکیل میدهد . پوشش گالوانیزه در ۲ الی ۳ دقیقه ابتدائی ورود به حمام مذاب تشکیل می شود که در هر حال به ضخامت فولاد بستگی دارد .

خنک کردن (Quenching)

پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم که با خروج قطعات از درون مذاب همراه است، آنها را بلافاصله در آب و یا محلول دی کرومات سدیم غوطه ور می کنند .

عملیات غوطه وری در محلول دی کرومات سدیم موجب خنک شدن قطعات می گردد. به همین سبب به راحتی قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واکنش های بعدی غیرفعال گردیده و براق خواهد شد .

 انواع گل ورق گالوانیزه:

ورقهای گالوانیزه از نظر شکل ظاهر به سه دسته تقسیم می شوند.

مدل بی گل (Zero Spangle) ، مدل گل ریز (Minimum Spangle) و مدل گل دار (Regular Spangle.

وجود گل (Spangle) به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( ورق روغنی ) میباشد. اندازه این گل ها به سرعت سرد شدن ورق و میزان روی به کار رفته در فرآیند بستگی دارد. علت تولید کالاهای بدون گل به دلیل مسایل محیط زیست میباشد و در آینده تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل خواهد بود.

مزایای ورقهای گالوانیزه

۱-  هزینه کمتر: برای انجام عملیات گالوانیزه کردن، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری از خوردگی، نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.

۲- هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: حتی در شرایطی که انجام عملیات گالوانیزه کردن در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه بر تر است، اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، توصیه می شود.

۳- طول عمر زیاد: طول عمر ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محیط های کاملا خورنده، در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است.

۴- اعتبار: استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزه کردن ورقهای فولادی ، درزمینه ایجاد پوششهای نازک بحث می کنند و این نشان دهنده آن است که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، برای مصرف کننده قابل اعتماد است.

۵- دوام پوشش: پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.

۶- محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک: پوششهای گالوانیزه به دلیل آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کنند، خواهد توانست مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.

۷- محافظت کامل: پوشش ایجاد شده می تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگیها را پر نموده و از خوردگی آنها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.

۸- بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می توان کنترل و بازرسی نمود. در شرایط خاص که نیاز به ارائه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایشهای مخرب می باشد.

۹-رسیدن به هدف در زمان کوتاه: در صورتی که نیاز باشد از ورقهای گالوانیزه در محل استفاده شود، در این حالت نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.

۱۰-محافظت کامل توسط پوشش گالوانیزه: پروسه گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوائی نمی باشد.

کاربرد ورق های گالوانیزه:

ورق گالوانیزه در مکانهایی که خوردگی و زنگ زدن اتفاق می افتد نظیر پوشش سقف های شیروانی، گلخانه ها، پوشش های بیرونی ساختمان، لوله بخاری، دودکش، ناودانی، کانال کولر، کابینت، لوله ها، ساندویچ پانل، خودرو،سیستم خنک کننده و تصفیه آب، تانکرهای ذخیره و بشکه، یخچال، تابلوها، صنت الکترونیک کاربرد بیشتری دارد.

فولادسل  تامین کننده  ورق گالوانیزه در ضخامت و عرض‌های متفاوت به شکل رول، فابریک و برش خورده در محل کارخانه، بنگاه تهران و بنادر بصورت عمده و جزئی می باشد.  افزون بر ارائه ورق گالوانیزه خام، انواع خدمات برش، فرمینگ، نواربری و پانچ نیز جهت رفاه حال مشتریان عزیز انجام می شود.

وزن ماشین حسابی هر ورق گالوانیزه بر اساس فرمول وزنی ورق های آهن که در ادامه آمده قابل محاسبه خواهد بود و در آن چگالی آهن را 8 گرم بر متر مکعب در نظر می گیرند (در حالی که این عدد در واقعیت7874 گرم بر متر مکعب می باشد).

وزن هر برگ ورق گالوانیزه (بر حسب کیلوگرم) = طول ورق (با واحد متر)* عرض ورق (با واحد متر)* ضخامت ورق (با واحد میلیمتر)* 8 (کیلوگرم بر مترمکعب/1000)

فرمول محاسبه قیمت هر برگ ورق گالوانیزه به طریق زیر می باشد.

قیمت هر برگ ورق گالوانیزه (بر حسب ریال) = قیمت هر کیلوگرم ورق گالوانیزه (بر حسب ریال/کیلوگرم) * وزن هر برگ ورق گالوانیزه (بر حسب کیلوگرم)

برای محاسبه قیمت هر مترمربع ورق گالوانیزه از فرمول زیر استفاده می گردد.

قیمت یک مترمربع ورق گالوانیزه (بر حسب ریال / مترمربع) = قیمت یک برگ ورق گالوانیزه (بر حسب ریال) / مساحت ورق گالوانیزه (بر حسب متر مربع)

بر این اساس لیست قیمت روزانه جهت خرید ورق گالوانیزه در سایت فولادسل بروزرسانی می شود و امکان خرید آنلاین ورق گالوانیزه را برای صنعتگران گرامی فراهم می سازد.

ورق گالوانیزه ، ورق گالوانیزه چیست ، ورق گالوانیزه کاشان ، قیمت ورق گالوانیزه ، قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس ، قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد ، قیمت ورق گالوانیزه شیروانی ، وزن ورق گالوانیزه ، قیمت ورق گالوانیزه کرکره ای

0