قیمت ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه تولید داخلی و واداتی در لیست زیر به روز رسانی می‌شود. از جمله بهترین برندها و کارخانه‌های تولیدی این محصول فولادی می‌توان به کارخانه‌های ورق فولادمبارکه، سمنان، شهر کرد، کاشان، هفت الماس، تاراز، قزاق و چین اشاره کرد.

ورق گالوانیزه فولادسل در ضخامت و عرض‌های مختلف به دو صورت رول و برش خورده قابل عرضه در کارخانه، بنگاه تهران و بندر است. فولادسل افزون بر لیست قیمت ورق گالوانیزه، انواع خدمات برش، فرمینگ، نواربری و پانچ را انجام می‌دهد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته ورق گالوانیزه به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن، در بازار از تقاضا بالایی برخوردار است. محدودیت در تولید داخل موجب شده بخشی از این نیاز از طریق ورق‌های وارداتی تأمین ‌شود. بخش زیادی از نوسانات قیمت ورق گالوانیزه را می‌توان همین موضوع دانست.

جهت مشاوره و خرید و فروش و بررسی قیمت روز ورق گالوانیزه فولادسل می‌توانید با کارشناسان فولادسل تماس حاصل فرمایید.

لیست قیمت ورق گالوانیزه با تایید مجدد و هماهنگی با کارشناس فروش ، معتبر می باشد

لینک جدول وزنی ورق گالوانیزه با محاسبه آسان

دانش نامه

آخرین بروز رسانی قیمت ورق گالوانیزه یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ دانلود کاتالوگ


ورق گالوانیزه
 • کد
 • نام
 • ضخامت(mm)
 • عرض (mm)
 • کارخانه
 • تحویل

دانشنامه

ورق گالوانیزه چیست ؟ برای آشنایی با این ورق، تئوری گالوانیزاسیون گرم و همچنبن عوامل موثر بر قیمت ورق گالوانیزه همراه باشید.  گالوانیزه گرم فرایندی است که طی آن قطعات تولید شده پس از غوطه وری در مذاب روی پوششی از روی خالص و یا آلیاژ روی آهن که با پیوند های متالورژیکی (فلزی) به فلز پایه (آهن) متصل می گردد .

در حال حاضر این فرایند به دو صورت گالوانیزه تر و خشک انجام می شود .

در گالوانیزه تر، مخلوط کلرید آمونیاکی روی در سطح مذاب پاشیده می شود و قطعات پس از انجام مراحل آماده سازی مستقیماً و همزمان با آغشته شدن به فلاکس وارد مذاب می شود .
در گالوانیزه خشک ، قطعات پس از انجام مراحل آماده سازی در محلول کلرید آمونیاکی روی قرار گرفته و پس از آغشته شدن در خشک کن و در ادامه درون مذاب قرار می گیرند .
تاریخچه استفاده از گالوانیزه به سال ۱۷۲۴ باز میگردد. زمانی که یک شیمی دان فرانسوی به نام Melouin در آکادمی رویال فرانسه یک روش پوشش روی مذاب بر روی آهن را توصیف نمود.
در سال ۱۸۳۶ دیگر شیمی دان فرانسوی Sorel این موضوع را ادامه داد . وی برای پوشش دادن آهن توسط روی ابتدا آنرا نه بار در اسید سولفوریک تمیز کرد وسپس توسط فلاکس کلرید آمونیم آنرا آغشته و در مخزن روی مذاب قرار داد تا اولین قطعه فولادی گالوانیزه شکل گیرد.

گالوانیزه گرم به سبب افزایش طول عمر قطعات از لحاظ بالا بردن مقاومت آنها در برابر خوردگی شیمیائی و الکتروشیمیائی در بیشتر صنایع و بخصوص در نواحی که در معرض خوردگی هستند همواره مورد توجه صنعتگران می باشد .

سایر روش های گالوانیزه عبارتند از :

 • آبکاری روی Zinc plating ( روش الکترو شیمیائی)
 • پاشش مکانیکی روی Sheradising ( روش گرمایش پودر روی در درام )
 • پاشش گرمائی روی Zinc spray ( روش پاشش گرد روی از طریق گرمای سوختن )
 • پوشش با رنگ های غنی از روی Zinc rich paint

فرایندهای گالوانیزاسیون به روش غوطه وری در مذاب:

چربی گیری (Degreasing)

 • حمام گرم از سود ( حدود ۹۰ درجه سانتیگراد ) و یا ترکیبات خاص چربی گیر معمولاً در اولین ایستگاه فرایند گالوانیزه برای پاک کردن سطوح قطعات از رنگ، روغن، گریس و هر گونه ترکیبات الی دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.
 • ترکیبات دیگری که سطح را آلوده می کند و در این مرحله زدوده نمی شود را در مرحله بعدی ( اسید شوئی ) می زدایند .
 • کلیه سطوح قطعه از لحاظ زدوده شده رنگ باید بطور دقیق کنترل شوند، بعضی از انواع رنگ ها ممکن است به راحتی زدوده نشده و لازم باشد به این منظور نیازمند انجام عملیات مکانیکی ویژه مانند سند بلاست کردن باشند .
 • قطعاتی که قرار است گالوانیزه شوند نیازمند هستند درحین فرایند آویزان نگهداشته شوند .

بار گذاری – تعلیق (Loading – jigging)

به این منظور باید اسبابی تدارک دیده شود که قطعات را در مراحل اماده سازی و غوطه وری بطور معلق بتواند جابجا نماید .
ـ این نکته را نباید از خاطر دور کرد که هر گونه الودگی مانند علائم با رنگ ، گریس ، روغن و … قبل از شروع مراحل آماده سازی از سطح قطعات زدوده شود .
ـ نحوه قرارگیری و منافذ داخلی قطعات باید به نحوی باشد که محلول های شستشو و مذاب روی قادر باشد در تمام نواحی قطعه جریان یابد.
ـ اجزاء سازه ها در هنگام طراحی باید به نحوی پیش بینی گردد ناحیه ای بن بست نباشد تا هوا ، محلول های شستشو (چربی گیر، اسید و فلاکس) و در نهایت مذاب به آن دسترسی نداشته باشد .
ـ حتماً در ابتدا و حین فرایند طراحی و ساخت سازه ها با گالوانیزه کننده هماهنگی نمائید.

اسید شویی (Acid pickling)

– قطعات در این مرحله به منظور برداشتن زنگ ، پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند
– سطح فولاد می بایست بطور کامل از این آلودگی ها زدوده گردد تا مذاب روی قادر گردد با فولاد بطور کامل واکنش دهد .
– زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوانیم به راحتی با روش اسید شوئی برداریم ، به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شوئی استفاده کرد .

 فلاکسینگ (Pre-fluxing)

 • پس از اینکه قطعات اسیدشوئی شدند در وان آب آبشوئی گردیده و در پایان مراحل آماده سازی در حمام گرم کلرید امونیاکی روی قرار گرفته و به آن آغشته می شوند .
 • محلول کلرید آمونیاکی روی سطح فولاد را برای انجام واکنش با مذاب روی آماده می نماید .

 گالوانیزه گرم (Hot dip galvanizing)

– مذاب روی با سطح فولادی که در مراحل قبلی کاملاً تمیز شده است ، واکنش داده و لایه ای از آلیاژ روی – آهن را که پیوند بسیار قوی با سطح فولاد برقرار کرده را تشکیل میدهد .
– پوشش گالوانیزه در ۲ الی ۳ دقیقه ابتدائی ورود به حمام مذاب تشکیل می شود که در هر حال به ضخامت فولاد بستگی دارد .

خنک کردن (Quenching)

پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم که با خروج قطعات از درون مذاب همراه است ، آنها را بلافاصله در آب و یا محلول دی کرومات سدیم غوطه ور می کنند .

عملیات غوطه وری در محلول دی کرومات سدیم موجب خنک شدن قطعات می گردد که به همین سبب به راحتی قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واکنش های بعدی غیرفعال گردیده و براق خواهد شد .

 ویژگی ها (Characteristics)

– لایه الیاژی روی آهن ۸۰% الی ۱۰۰ % پوشش را ممکن است ، شامل گردد .
– لایه های آلیاژی روی آهن ۲۵۰ برابر از فولاد سخت تر است

مقایسه پوشش (Coating comparisons)

ویژگی های پوشش روی به روش گالوانیزه به روش غوطه وری گرم, hot dip galvanizing (HDG) در مقایسه با روش الکترولیز (zincelectroplating (ZEP)) و گالوانیزه پیوسته ( galvanizing-(GC)continuous) ارجحیت دارد ، زیرا:

 1. پوشش گالوانیزه گرم ضخامت بیشتر و در نتیجه طول عمر بالغ بر ۵۰ سال بدون زنگ زدن دارد .
 2. پوشش گالوانیزه گرم سخت تر و ۵ برابر مقاومت سایشی بیشتری نسبت به روش های دیگردارد .

ورق گالوانیزه ( Galvanized Sheet )

آهن یا فولادی است که با روی پوشانده شده باشد را گالوانیزه میگونید، این ورق حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

در گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند بکار می‌رود و آهن به عنوان کاتد. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن است و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد.

مدل عرضه :

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود.

رول فرم با ضخامت های ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.

فابریک هم به دو صورت ۲۰۰۰*۱۰۰۰ و ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند .

معرفی خصوصیات

عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلیمتر

کوتینگ : ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – gr/m2 ۲۷۵

ضخامت : ۰٫۱۸ – ۰٫۴۰ – ۰٫۹۰ – ۲ – ۶ میلیمتر

وزن کویل (رول) : ۳٫۵ الی ۱۲ تن

قطر داخلی کویل : ۵۷۰ الی ۶۲۰ میلیمتر

کرم دار (Chromated)

بدون روغن (Unoiled)

*کوتینگ چیست ؟
کوتینگ ( Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق و واحد آن gr/m2 میباشد.

وجود گل ورق گالوانیزه :

وجود گل (Spangle) به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( ورق وغنی ) میباشد. علت تولید کالاهای بدون گل به دلیل مسایل محیط زیست میباشد و در آینده تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل خواهد بود.

انواع گل ورق گالوانیزه:

مدل بی گل (Zero Spangle) ، مدل گل ریز (Minimum Spangle) و مدل گل دار (RegularSpangle).

مزایای ورق گالوانیزه

۱-  هزینه کمتر: برای انجام عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری از خوردگی، نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.

۲- هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: حتی در شرایطی که انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه برتر است، اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، توصیه می شود.

۳- طول عمر زیاد: طول عمر ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محیط های کاملا خورنده، در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است

۴- اعتبار: استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورقهای فولادی ، درزمینه ایجاد پوششهای نازک بحث می کنند و این نشان دهنده آن است که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، برای مصرف کننده قابل اعتماد است.

۵- دوام پوشش: پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.

۶- محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک: پوششهای گالوانیزه به دلیل آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کنند، به همین دلیل خواهد توانست مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.

۷- محافظت کامل: پوشش ایجاد شده می تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگیها پر نموده و از خوردگی آنها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.

۸- بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می توان کنترل و بازرسی نمود (در شرایط خاص که نیاز به ارائه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایشهای مخرب می باشد)

۹-رسیدن به هدف در زمان کوتاه: در صورتی که نیاز باشد از ورقهای گالوانیزه در محل استفاده شود، در این حالت نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.

۱۰-محافظت کامل توسط پوشش گالوانیزه: پروسه گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوائی نمی باشد.

کاربردها:

ورق های گالوانیزه مصارف بسیاری در صنایع مختلف داشته و زمانی از آن استفاده می شود که نیاز به کنترل خوردگی در آهن و فولاد باشد. برخی از موارد مصرف ورق های گالوانیزه به شرح ذیل می باشد:

کاربرد

ردیف

کاربرد

ردیف

صنعت اتومبیل

۱

صنعت کشاورزی

۱۱

صنعت حمل و نقل

۲

پنل های ساندویچی

۱۲

درب خودرو و کارخانجات

۳

استفاده در رابیتس های مصرف شده در سقف ها

۱۳

استفاده در مهندسی عمران و ساختمان

۴

صنایع کاغذ و لوله

۱۴

در ساخت سقف ها

۵

یخچال ها

۱۵

در ساخت تانکهای ذخیره و بشکه ها

۶

کابینت ها و قفسه ها

۱۶

در سیستم های خنک کننده و تصفیه هوا

۷

استفاده در جاهائی که نیاز به رنگ آمیزی است

۱۷

مصارف خانگی

۸

کانال ها و کابل ها

۱۸

صنعت الکترونیک

۹

تابلوهای راهنمائی

۱۹

بدنه کاروانها

۱۰

بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی

۲۰

جدول وزنی ورق گالوانیزه

وزن عمومی رول ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد. ورق های گالوانیزه از وزن نسبی آهن پیروی می کنند که چگالی آن عدد دقیق ۷/۸۶ می باشد که بهتر است در محاسبات ورق های گالوانیزه ایرانی ۸ در نظر گرفته شود.

می توانید از جدول زیر برای دانستن وزن این نوع ورق استفاده نمایید :

ردیف

طول (میل)

عرض (میل)

ضخامت (صدم/میل)

وزن(گرم)

جدول وزن ورق گالوانیزه

۱

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۳۰

۴۸۰۰

۲

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۴۰

۶۴۰۰

۳

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۵۰

۸۰۰۰

۴

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۶۰

۹۶۰۰

۵

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۷۰

۱۱۲۰۰

۶

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۸۰

۱۲۸۰۰

۷

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۹۰

۱۴۴۰۰

۸

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۱۰۰

۱۶۰۰۰

۹

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۱۲۵

۲۰۰۰۰

۱۰

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۱۵۰

۲۴۰۰۰

۱۱

۲۰۰۰

۱۰۰۰

۲۰۰

۳۲۰۰۰

۱۲

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۳۰

۷۵۰۰

۱۳

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۴۰

۱۰۰۰۰

۱۴

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۵۰

۱۲۵۰۰

۱۵

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۶۰

۱۵۰۰۰

۱۶

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۷۰

۱۷۵۰۰

۱۷

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۸۰

۲۰۰۰۰۰

۱۸

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۹۰

۲۲۵۰۰

۱۹

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۱۰۰

۲۵۰۰۰

۲۰

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۱۲۵

۳۱۲۵۰

۲۱

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۱۵۰

۳۷۵۰۰

۲۲

۲۵۰۰

۱۲۵۰

۲۰۰

۵۰۰۰۰

۲۳

۶۰۰۰

۱۰۰۰

۵۰

۲۴۰۰۰

۲۴

۶۰۰۰

۱۲۵۰

۵۰

۳۰۰۰۰

عبارات قابل جستجو:

ورق گالوانیزه ، ورق گالوانیزه چیست ، ورق گالوانیزه کاشان ، قیمت ورق گالوانیزه ، قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس ، قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد ، قیمت ورق گالوانیزه شیروانی ، وزن ورق گالوانیزه ، قیمت ورق گالوانیزه کرکره ای

0
سبدخرید