قیمت ورق سیاه ضخیم و نازک

لیست قیمت ورق سیاه / قیمت روز ورق سیاه را از ما بخواهید. فولادسل ، مرکز پخش و واردات انواع ورق سیاه

مدیر فروش: جناب آقای دوستی
کارشناس فروش: سرکار خانم میرزاپور

لیست کارخانه ها / ورق سیاه فولاد مبارکه ، ورق سیاه اکسین ، ورق سیاه کاویان ، ورق سیاه قطعات ، ورق سیاه گیلان

کلیه ردیف های قیمت ورق سیاه با تایید مجدد و هماهنگی با کارشناس فروش ، معتبر می باشد

کارشناس فروش

09919597414

راه های ارتباطی با فولادسل

02122878779

02122878779


در شبکه های اجتماعی به ما ملحق شوید

صدای مشتری

چنانچه انتقادی به روند فروش دارید
مانند تاخیر در ارسال پیش فاکتور
یا عدم پاسخگویی به موقع
مستقیم به مدیریت پیامک دهید

کلیک کنید

آخرین بروز رسانی قیمت ورق سیاه ضخیم و نازک یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ دانلود کاتالوگ

دانشنامه

آشنایی با ورق سیاه

ورق های فولادی سیاه (نورد گرم) با نام انگلیسی Hot Rolled Sheet شناخته می شوند. این نوع ورق با استفاده از تکنولوژی نورد گرم تولید میشود که طی مراحلی ورق با دمای بالا گداخته شده و به رنگ مات در می آید و به دلیل رنگ ظاهری ، در بازار ایران این محصول را ورق سیاه می نامند.

ورق سیاه نیز یکی از تولیدات ورق های فولادی در گروه گرم می باشد ، که قابلیت کشش را دارد

روش تولید ورق سیاه

تولید ورق سیاه در دمای بالا در کارخانه های نورد تولید می شود. ورق های گرم، در کارخانه های فولاد سازی مستقیماً از شمش ورق (بیلت) و گنداله آهن (پودر سنگ آهن پس از استخراج از معادن، در کارخانه به گندله آهن تبدیل می شود) تولید می شوند.

در فرآیند نورد گرم، عملیات آسیاب فولاد در دماهای بالاتر از ۱۷۰۰ درجه فارنهایت انجام می شود؛ سپس در طول حرارت، به صورت ورقه، تحت فشار، ضخامت آن کاهش می یابد؛ انجام فرآیند در دماهای خاص، از کریستالیزه شدن فولاد جلوگیری می کند.

در عملیات رولینگ، به منظور حذف کریستال ها، دمای مجدداً تنظیم می شود. حرارت بالا، شکل پذیری فلز را آسان تر می کند و همچنین ورقه هایی با اندازه های بزرگتر تولید می شود.

استانداردها ورق سیاه

به طور کلی ورق نورد گرم ، از دو نوع فولاد ۳۶ A و ۱۰۱۱ A که هر دو نوعی فولاد کم کربن هستند ساخته شده است و در اکثر صنایع به کار می رود. ۳۶A  به راحتی جوشکاری می شود و فرآیند عملیات حرارتی آن را تقویت می کند.

۱۰۱۱A  با استحکام بالا، فولادی با شکل پذیری فوق العاده است که معمولا برای ساخت ظروف استفاده می شود. بر خلاف فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرم دارای سطح نازکتری است که می تواند در برابر خوردگی مقاومت کند.

ورق هایی که در ساختمان سازی استفاده می شود، از نوع تجاری ST33  تا ST52 متغیر است؛ نرمی و سختی این ورق ها با توجه به نوع آلیاژ به کار رفته در آن متفاوت خواهد بود؛ هرچه درصد کربن در ورقه های فولادی بیشتر باشد، ورق سخت تر است

ورق سیاه در ۲ نوع ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی تقسیم  و در استانداردهای مختلف تولید می شود که که رایج ترین استاندارد مورد استفاده در ایران ST37 و ST52 میباشد که جزوه استانداردهای معمولی ورق سیاه است. و در نوع صنعتی آن استاندارد  ST52،  A283 – GR C، A285-GR C ، A516 –GR ۶۰ ,۷۰ را میتوان نام برد .

ورقهای ST37  از نظر سختی ونرمی معمولی میباشد و هرچه پایین تر از ST37 باشد ورق نرم تر می شود. و هرچه بالاتر ازST37 باشد سخت تر است . به عبارتی هرچه عنصر کربن در ورق های فولادی بیشتر باشد ورق سخت ترمی باشد مانند ST52

*نکته : هرگونه ورق با هر نام فنی درخود نام آن ، مگاپاسکال نهفته است مثلا ورق ST37 میتواند۳۷ مگاپاسکال تنش را تحمل کند یا ورق ST52  میتواند ۵۲ مگاپاسکال تنش را بپذیرد.

انواع ضخامت ورق سیاه

ضخامت ورق سیاه از ۱٫۵ میلی متر شروع شده و نهایتا به ۲۰۰ میلی متر ختم می شود. اما معمولا در کارخانه های ایران ورق سیاه را از ضخامت ۲میل می سازند که معروفترین آن کارخانه فولاد مبارکه می باشد که سایز کمتر به صورت وارداتی ( معمولا روسی) در بازار موجود میباشد

نکته : ورق تا ضخامت ۱۵ میل می تواند در دو شکل رول و یا شیت وارد بازار شود و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام ( فابریک ) وارد بازار می شود که هر دوی این دو شکل ورق قابل برش به سایز های مختلف می باشد.

ابعاد فیزیکی ورق سیاه

در حالت رول فرم عرض ورق های سیاه بسته به ضخامت چهار عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ و ۱۵۰ و ۲۰۰ سانت را دارا خواهند بود. طبعا در حالت رول فرم محدودیت طولی وجود نخواهد داشت.

در حالت شیت فابریک نیز بسته به مقدار سفارش می توان هر اندازه و ابعادی را تولید کرد اما بعضی ابعاد مرسوم و پرکاربرد هستند. این ابعاد مرسوم و طبیعتا موجود به شرح زیر می باشند :

  • ورق سیاه ابعاد ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۱۵۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
  • ورق سیاه ابعاد ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

جدول وزنی ورق سیاه

وزن ورق سیاه

برای محاسبه وزن ورق از فرمول محاسبه وزن ورق به شرح ذیل استفاده نمایید:

وزن ورق سیاه =  طول ورق(میلی متر) × عرض ورق (میلی متر) × ضخامت (میلی متر) × چگالی ورق

نکته : چگالی آهن در حالت استاندارد عدد ۷٫۸۶ تعریف شده است اما برای محاسبه منطقی بهتر است از عدد ۸ استفاده نمایید. ۸ عدد تجربی است که تلورانس ضخامت را پوشش می دهد

کاربرد ها ورق سیاه

ورق سیاه معمولی بیشتر برای مصارف ساختمانی ، سوله سازی و … مصرف می شود ولی ورق های صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی ، تانکرسازی ، خودروسازی ، کشتی سازی ، صنایع سنگین فلزی و …. کاربرد دارد

ورق سیاه که جهت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین استفاده می شود : اصطلاحاً DD ۱۱ و DD۱۲ و DD ۱۳ و STW۲۲ و STW ۲۴ که نرم تر می باشد، می نامند

برخی دیگر از ورقهای سیاه که سختر می باشد جهت تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT که از شماره ۱ تا ۴ طبقه بندی شده ، استفاده می شوند.

عبارات قابل جستجو:

ورق سیاه ، قیمت ورق سیاه ۲میل ، ورق سیاه چیست ، قیمت ورق سیاه ، قیمت ورق سیاه اصفهان ، قیمت ورق گیلان ، قیمت ورق st52 ، قیمت ورق st37 ، قیمت ورق سیاه امروز ،  قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه

ادامه مطلب